Ocena funkcjonalna zawodnika

Ocena funkcjonalna zawodnika

Jeśli kiedykolwiek trenowaliście sport zawodowo to wiecie, że żeby wystartować w poważniejszych zawodach potrzebna jest zgoda lekarza. W przypadku zawodników sportów olimpijskich takie badania powtarzane są co 6 lub co 12 miesięcy i obejmują większą liczbę specjalistów, m.in. fizjoterapeutę sportowego.

Podczas okresowych badań zawodnik wykonuje test FMS – functional movement screen. Jest to zestaw 7 ćwiczeń, na podstawie których można ocenić braki w mobilności, stabilności i sile zawodnika. Maksymalna liczba punktów do zdobycia do 21. Każde zadanie punktowane jest od 0 do 3. 0 oznacza ból w trakcie próby, a 3 punkty to powtórzenie idealne. W przypadku, gdy oceniamy dwie strony np. wykrok w linii, do punktacji bierzemy pod uwagę gorszą stronę, ale najlepsze powtórzenie (zazwyczaj są 2).

Poniżej znajduje się opis każdego z ćwiczeń. Choć wyglądają na łatwe, wcale nimi nie są. Na przykład ostatnie zadanie, tj. stabilność rotacyjną tułowia na 3 punkty w 100% poprawnie umieją wykonać tylko kilkoro zawodników spośród kilku tys. Zachęcam do trenowania w domu ?

Głeboki przysiad. Wielu zawodników upada do tyłu.
Przeniesienie kończyny dolnej nad płotkiem. Częste chwianie, utrata równowagi.
Przysiad w wykroku. Część zawodników nie trafia w belkę kolanem.
Ruchomość obręczy barkowej. Zazwyczaj ograniczenie po stronie ręki dominującej.
Aktywne uniesienie wyprostowanej kończyny dolnej. Tutaj na 2 pkt.
Ugięcie ramion w podporze, czyli klasyczna pompka.
Stabilność rotacyjna tułowia. Zdecydowanie najtrudniejsze zadanie.

Po badaniu zawodnik otrzymuje wynik punktowy oraz opis testu. Całość przesyłana jest do związku sportowego. Stamtąd trafia do zespołu trenerów oraz zespołu medycznego, dzięki czemu zawodnik ma szansę zmniejszyć ryzyko kontuzji oraz wszechstronnie się rozwinąć.

Zachęcam do innych moich wpisów na temat fizjoterapii sportowej. Jeśli chcesz się sprawdzić w teście FMS skontaktuj się z nami.