Rehabilitacja po endoprotezoplastyce stawu biodrowego

Rehabilitacja po endoprotezoplastyce stawu biodrowego

Operacja wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego trwa do ok 2h. Pacjent wychodzi ze szpitala po 2-4 dniach. Co robić po takim zabiegu, a czego się wystrzegać? Tego dowiesz się z tego artykułu.

Endoproteza stawu biodrowego to sztuczna struktura mająca zastąpić naturalny staw człowieka. Zabieg wszczepienia endoprotezy stosuje się najczęściej u osób po 45 roku życia, u których stwierdzono zaawansowaną chorobę zwyrodnieniową.

Lekarz w trakcie operacji

Jakie są objawy choroby zwyrodnieniowej?

Do najczęstszych objawów choroby zwyrodnieniowej należą:

-poranna sztywność stawu biodrowego

-ograniczenie ruchu w stawie biodrowym

-ból w pachwinie lub ból kolana (tak, kolana!)

-osłabienie siły mięśni pośladkowych

Oprócz objawów klinicznych w obrazie RTG widoczne jest znaczne ścieńczenie warstwy chrzęstnej stawu. Na tej podstawie lekarz kwalifikuje pacjenta na zabieg alloplastyki stawu biodrowego.

Typy endoprotez

Endoprotezy możemy podzielić na kilka rodzajów:

Cementowe – do utwardzenia mocowania elementów wszczepianych stosuje się specjalny cement medyczny; stosuje się głównie u starszych pacjentów

Bezcementowe – elementy endoprotezy są wbijane w kości i niejako klinują się, a z czasem także zrastają z kośćmi pacjenta

Hybrydowe – połączenie 2 powyższych technik, gdzie jedna część mocowana jest cementowo a druga bezcementowo

Jak wygląda zabieg?

Sam zabieg trwa od 1 do 2h i przeprowadzany jest najczęściej w znieczuleniu zewnątrzoponowym. Operacja wiąże się z dość dużą utratą krwi, stąd też w jej trakcie niezbędne może być jej przetoczenie.

Po zabiegu już w pierwszej dobie rozpoczyna się ćwiczenia. Najpierw ćwiczenia izometryczne, oddechowe, pacjent stawia pierwsze kroki z pomocą przyborów ortopedycznych.

W kolejnych dniach pacjent wypisywany jest do domu. Aby zapewnić ciągłość procesu rehabilitacji skontaktuj się z nami, w celu umówienia fizjoterapii z dojazem do pacjenta.

Jak ćwiczyć w domu po endoprotezie stawu biodrowego?

Przed ćwiczeniami należy pamiętać o kilku zasadach bezpieczeństwa:

  1. Unikać zgięcia stawu biodrowego powyżej 90 stopni
  2. Unikać rotacji wewnętrznej i zewnętrznej przynajmniej 6 tygodni po zabiegu
  3. Nie zakładać nogi na nogę

A teraz kilka prostych ćwiczeń:

  1. Leżenie na plecach. Nogi lekko zgięte. Unoszenie pośladków z materaca.
  2. Leżenie na plecach. Nogi proste. Wciskanie kolana w materac mocno prostując nogę i zginając grzbietowo stopę – zadzieranie palców u stóp ku sobie.
  3. Leżenie na plecach. Unoszenie prostej nogi w górę do ok 80 stopni zgięcia w stawie biodrowym.

Ćwiczenia należy wykonywać 2 razy dziennie po 15-20 min. Oczywiście oprócz ćwiczeń ważne jest chodzenie i stopniowe zwiększanie obciążenia nogi operowanej.

W przypadku pojawienia się bólu po ćwiczeniach należy zmniejszyć ich intensywność, a jeśli to nie pomoże, należy skontaktować się z lekarzem lub fizjoterapeutą.