Badania przeprowadzone przez pracowników uczelni University College pokazały, że coraz więcej osób kończących 30. rok życia cierpi na przewlekłe bóle kręgosłupa. W przypadku krajów rozwiniętych możemy mówić niemalże o chorobie cywilizacyjnej. Zdaniem naukowców londyńskiej uczelni, przyczyną takiego stanu są nierozładowane napięcia stresowe powstałe we wczesnej dorosłości.
Mogłoby się wydawać, że młodzież świetnie sobie radzi ze stresem. Zdaniem autora badań, Chrisa Power’a, to bardzo błędne stwierdzenie. W wieku około 20 lat kończy się beztroski czas dzieciństwa i przychodzi moment na podjęcie wielu ważnych decyzji życiowych. Wyprowadzka od rodziców, egzaminy na studiach, pierwsza praca. Te wszystkie wydarzenia są bardzo stresujące dla młodego człowieka. Niestety nie wszyscy z nich są w stanie rozładować stres w sposób właściwy. Wieloletnie napięcie odkłada się nie tylko w podświadomości razem z innymi, traumatycznymi przeżyciami, ale także kumuluje się w lędźwiowym odcinku kręgosłupa. Ciągłe napięcie powoduje osłabienie i zesztywnienie mięśni stabilizujących kręgosłup, co w konsekwencji prowadzi do jego degeneracji.
Wszystkie te czynniki powodują, że nastolatek nieradzący sobie ze stresem ma ponad 2 razy większą szansę na to, że już po skończeniu 30 lat będzie odczuwał dolegliwości bólowe kręgosłupa, niż jego rówieśnik aktywnie i prawidłowo rozładowujący napięcia. Regularna, codzienna aktywność fizyczna trwająca co najmniej 30 minut może w istotny sposób zmniejszyć ryzyko problemów z kręgosłupem w kolejnych latach życia.
Literatura:
Chris Power, John Frank, Clyde Hertzman, Gill Schierhout and Leah Li. Predictors of Low Back Pain Onset in a Prospective British Study. Am J Public Health. 2001 October; 91(10): 1671–1678.
Tamar Pincus, A. Kim Burton, Steve Vogel, Andy P. Field. A Systematic Review of Psychological Factors as Predictors of Chronicity/Disability in Prospective Cohorts of Low Back Pain. SPINE Volume 27, 2002, Number 5, pp E109–E120.