Wbrew pozorom odpowiedź na to pytanie jest rozległa. Fizjoterapia jest stosunkowo nową dziedziną o bardzo, bardzo dynamicznym rozwoju. Obecnie absolwenci tego kierunku nauki pracują praktycznie we wszystkich gałęziach medycyny. Po krótce postaram się opisać kilka przypadków, kiedy fizjoterapeuta może pomóc.
- Nietrzymanie moczu (NTM).
Szacuje się, że w Polsce problem nietrzymania moczu dotyka nawet 2 mln kobiet. Co więcej, przypadłość ta dotyczy także mężczyzn, choć w znacznie mniejszym stopniu. Czym jest NTM? Jest to stan, w którym w ciągu dnia lub nocy dochodzi do niekontrolowanego wycieku moczu. Najczęściej dzieje się tak podczas aktywności fizycznej (wysiłkowe nietrzymanie moczu). Tylko niewielka część pacjentek decyduje się na zgłoszenie tego faktu lekarzowi.
Jak fizjoterapeuta może pomóc?
NTM spowodowany jest osłabieniem mięśni dna miednicy i/lub zaburzenia funkcjonowania pęcherza. Dlatego więc leczenie polega na odpowiednio dobranych ćwiczeniach pod kontrolą fizjoterapeuty/tki w zależności od źródła problemu. W niektórych przypadkach wymagane jest wspomaganie leczenia lekami, dlatego większość dobrych gabinetów fizjoterapii uroginekologicznej ściśle współpracuje z ginekologami.
- Zgrzytanie zębami/ścieranie zębów
O fakcie zgrzytania przez nas zębami dowiadujemy się dopiero od innej osoby. Często ten problem nie daje o sobie znać przez miesiące, ale i lata. Czasami stomatolog podczas wizyty zwraca uwagę na to, że nasze zęby mają ślady tarcia. Do tego dochodzą uczucia trzaskania, przeskakiwania podczas jedzenia, najczęściej podczas szerokiego rozwarcia żuchwy.
Jak fizjoterapeuta może pomóc?
Ten problem jest bardzo złożony. Najczęstszą przyczyną zgrzytania zębami, bruksizmu jest nagromadzony stres. Do tego pewne zachowania takie jak częste żucie gumy potęguje objawy u takich pacjentów. Leczenie obejmuje terapię manualną w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych, psychoterapię oraz naukę ćwiczeń do domu i zaleceń co robić, a czego się wystrzegać, aby problem minął.
- Nawracające bóle głowy.
Znaczna część społeczeństwa cierpi na bóle głowy. Trudno jest wskazać jedną przyczynę tego faktu, natomiast niewątpliwie obecnie mamy coraz więcej „nierozładowanego” stresu. Efektem tego są tzw. napięciowe bóle głowy. Pojawiają się po lub w trakcie dnia, są dość regularne. Mają tępy, uciskowy charakter o niskim lub umiarkowanym natężeniu.
Jak fizjoterapeuta może pomóc?
Podejrzewa się, że napięciowe bóle głowy powstają w wyniku długotrwałego wzmożonego napięcia mięśni szyi, karku, grzbietu. Pierwotną przyczyną może być też długotrwały stres. Fizjoterapeuta może rozluźnić bolesne mięśnie oraz powinien nauczyć pacjenta jak zmienić swoje środowisko pracy, aby zmniejszyć ryzyko nawrotu.
- Rehabilitacja po zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu biodrowego.
Endoprotezoplastyka to najprościej mówiąc wymiana stawu biodrowego na nowy. Takiemu zabiegowi poddawane są najczęściej starsze osoby. Sam zabieg jest dość krótki, a pacjent staje na nogi w niedługim czasu po operacji. Jednak oczywiście to nie koniec, a dopiero początek pracy własnej chorego.
Jak fizjoterapeuta może pomóc?
W idealnych warunkach, jeśli jest to zabieg planowy, pacjent powinien ćwiczyć jeszcze przed operacją, aby po niej wrócić do zdrowia w jak najkrótszym czasie. Fizjoterapeuta towarzyszy choremu od pierwszego dnia po zabiegu. Uczy go pierwszych ćwiczeń w łóżku, zmiany pozycji, w porozumieniu z lekarzem operatorem ustalają plan rehabilitacji. Cały proces powrotu do pełnej sprawności wymaga kilku tygodni, czasem miesięcy. Podczas tego procesu fizjoterapeuta na bieżąco monitoruje i modyfikuje plan aktywności.
- Problem z dłuższym bieganiem
Wiosna za oknami, więc to dobry czas na rozpoczęcie sezonu biegowego. Jak co roku, spora część osób podejmie kolejne próby regularnego trenowania. Niestety, część z nich nie przebiega nawet 3-4km mimo regularnych treningów i braku przeciwwskazań medycznych.
Jak fizjoterapeuta może pomóc?
Przyczyną tego problemu może być nieefektywny bieg. Fizjoterapeuta zajmujący się diagnostyką funkcjonalną (tu zapraszam do poprzedniego wpisu) dokona analizy biomechanicznej takiego pacjenta i podpowie co jego zdaniem należałoby zmienić. Dodatkowo część fizjoterapeutów pomaga w doborze odpowiednich butów do biegania (koniecznie zabierzcie ze sobą stare buty, wiele z nich można wyczytać).